ORMO. To musiało być coś strasznie tajnego i ważnego. Więc jestem z nich dumny

"Szanowny Panie Główny Komendancie! Mam na imię Jakub, ale koledzy wołają na mnie Skubidu. Za trzy miesiące skończę 11 lat. Chodzę do czwartej klasy szkoły podstawowej i chciałbym w przyszłości zostać policjantem. Tak jak mój Tata, chociaż on to służył jeszcze w Milicji Obywatelskiej. Wszyscy wujkowie byli ormowcami. Nie chcą mi powiedzieć, co to znaczy: "ormowiec".

Zdjęcie

. /Fot. Andrzej Marczak /Agencja FORUM
.
/Fot. Andrzej Marczak /Agencja FORUM

Cytat

Jak zdobyć roczną prenumeratę czasopisma "Policja 997", z dedykacją podpisaną przez najważniejszego z komendantów?

To musiało być coś strasznie tajnego i ważnego, więc jestem z nich dumny. Aha, dziadek opowiadał, że po wojnie utrwalał władzę ludową. Potem  przestał opowiadać i zdjął ze ścian w swoim pokoju dyplomy, które tam długo wisiały. Chciałem go zapytać, dlaczego to zrobił, ale nie zdążyłem, bo umarł.

No więc ja też, jak już napisałem, chcę być policjantem. Najlepiej takim z drogówki. Mama uszyła mi nawet fajny mundurek z białą czapką. Biorę jej suszarkę do włosów i ustawiam się na schodach w naszym bloku, żeby łapać sąsiadów za przekroczenie prędkości. Starszemu bratu wlepiłem już dziesięć mandatów za nieprawidłowe parkowanie butów w przedpokoju.

Reklama

Mam do Pana, Panie Komendancie, wielką prośbę - chciałbym dostać chociaż jeden  numer miesięcznika "Policja 997". Chłopaki w szkole pękną z zazdrości, jak im go pokażę i powiem, że to prezent od Pana. No i będę mógł się na nim ćwiczyć w czytaniu, co przecież przyda mi się kiedyś w służbie, prawda?"

"Drogi Jakubie,

Bardzo się cieszymy, że chcesz zostać policjantem i już przygotowujesz się do tej pracy. Niestety, z powodu ograniczeń budżetowych (dorośli wytłumaczą Ci na pewno, co to oznacza) nie możemy Ci wysłać bezpłatnego egzemplarza miesięcznika "Policja 997". Ale mamy dla Ciebie propozycję - weź udział w konkursie na hasło, które ma być umieszczone na wszystkich oznakowanych policyjnych radiowozach. Masz młody umysł, więc może wpadnie Ci do głowy jakiś dobry pomysł i wygrasz. Wtedy w nagrodę będziesz przez cały rok otrzymywał za darmo nasze czasopismo. To nie wszystko - dostaniesz dyplom z dedykacją Komendanta Głównego Policji! Nie trać zatem czasu i szybko zaczynaj myśleć nad hasłem.

P.S. Tatą, wujkami, a zwłaszcza dziadkiem to się raczej nie chwal..."

Powyższa wymiana korespondencji jest wytworem naszej wyobraźni, jednak cała reszta całą prawdą. Konkurs na motto, które znajdzie się na policyjnych radiowozach, nagrody w postaci rocznej prenumeraty "Policji 997", dedykacja podpisana przez  najważniejszego z komendantów itd.

Zdjęcie

No to komu "Policja 997" w rocznym gratisie, komu...? /
No to komu "Policja 997" w rocznym gratisie, komu...?
/

No cóż. Mają swoje hasła partie polityczne (z bodaj najstarszym, "Żywią i bronią", ludowców), ma swoją dewizę policja amerykańska ("To protect and serve" - "Chronić i służyć"), więc dlaczego własnego, oryginalnego motta nie mogliby mieć rodzimi stróże ładu i porządku? Najwyraźniej ktoś mądry uznał, że obecność takiej sentencji na pojazdach służbowych wzmacniałaby morale funkcjonariuszy. Niestety, bardzo wątpliwe, by plon konkursu zadowolił jego inicjatorów. Większość z propozycji, pojawiających się w komentarzach internetowych nie tylko nie nadaje się do umieszczenia na radiowozach, lecz nawet do zacytowania. Oto krótki wybór stosunkowo najłagodniejszych w treści i najzgrabniejszych formie...                        

"Czy to lato, czy to zima, tam gdzie trzeba, tam nas ni ma"...

"Brak Ci ambicji, wstąp do policji"...

"Aby chronić i służyć swoim interesom"...

"Realizujemy program 500 minus"...

"Jesteśmy tam, gdzie nas nie ma"...

"Dogadamy się"...

"Szafirowi jeźdźcy prowokacji"...

"Mandaty nie bolą"...

"Kiedy liczą się sekundy, będziemy za minuty"...

"Dwa koguty i syrena, tak się wozi polska hiena"...

Są także liczne wariacje na temat powszechnie (choćby z bazgrołów na murach) znanego skrótu:

"Chętnie Wystawię Dużo Punktów" (to dla drogówki) lub "Chwała wszystkim dobrym policjantom".

No to komu "Policja 997" w rocznym gratisie, komu...?

 

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony