Pijany zasnął za kierownicą, auto jechało samo

Czy doczekamy czasów, w których po kilku głębszych będziemy mogli wsiąść do auta i pozwolić mu zawieźć się do domu? Kiedyś prawdopodobnie tak, ale pewien kierowca postanowił spróbować czegoś takiego już teraz.

Zdjęcie

Tesla Model S potrafi jechać samodzielnie, ale tylko po autostradzie /
Tesla Model S potrafi jechać samodzielnie, ale tylko po autostradzie
/

Rzecz miała miejsce w Północnej Kalifornii - tam właśnie patrol policji zauważył samochód jadący autostradą ze śpiącym mężczyzną za kierownicą. Auto poruszało się ze stałą prędkością 70 mph (około 112 km/h) i trzymało się swojego pasa ruchu. Ponieważ chodziło o Teslę Model S, wszystko wskazywało na to, że jedzie ona wykorzystując funkcję autopilota.

Funkcjonariusze podjęli próby obudzenia mężczyzny używając sygnałów dźwiękowych, ale nie odniosło to żadnego skutku. Trzeba było więc sprawę rozwiązać inaczej.

Reklama

Policja zorganizowała szeroko zakrojoną akcję, zatrzymując ruch pojazdów znajdujących się za Teslą. Wtedy jeden z radiowozów wjechał przed maskę Modelu S i zaczął powoli zwalniać, zmuszając autopilota do redukcji prędkości aż do zupełnego zatrzymania. Policjanci wyciągnęli mężczyznę z auta, a jeden z nich usiadł za kierownicą i zjechał na pobliską stację paliw.

Według wstępnych ustaleń kierowca Tesli był pijany i dlatego nie reagował na sygnały funkcjonariuszy. Został on aresztowany.

Sytuacja może się wydawać trochę zabawna, ale była potencjalnie niebezpieczna. Wbrew pozorom autopilot w Tesli nie działa w pełni samodzielnie i po pewnym czasie, jaka w każdym tego typu rozwiązaniu, zaczyna wymagać od kierowcy trzymania rąk na kierownicy. Jeśli ten tego nie zrobi, auto przestanie samodzielnie utrzymywać pas ruchu, co szybko może doprowadzić do wypadku.

Dużo się ostatnio mówi o autonomicznych pojazdach, ale na samochody, które będą potrafiły same zawieźć nas do domu po zakrapianej imprezie, jeszcze długo poczekamy. Nadal więc w pełni autonomicznym pojazdem pozostaje dobry koń i bryczka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony