Polacy to złodzieje i piraci drogowi. Stereotyp?

​Polski kierowca ciężarówki jechał pod prąd autostradą na południu Niemiec. Okazało się, że był pijany. Ktoś może wzruszyć ramionami i zapytać: no i co z tego?

Zdjęcie

Utrwala się stereotyp: Polacy to złodzieje samochodów, polscy kierowcy to pijacy i piraci drogowi /Reporter
Utrwala się stereotyp: Polacy to złodzieje samochodów, polscy kierowcy to pijacy i piraci drogowi
/Reporter

To tylko incydent, rozdmuchany przez szukające sensacji media. Codziennie drogi naszych sąsiadów przemierzają tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy pojazdów z polskimi numerami rejestracyjnymi. Na ogół nie stwarzają żadnych problemów, lecz nikt o tym nie mówi ani nie pisze. Co mnie zresztą łączy z idiotą, który ma we krwi dwa promile alkoholu i siada za kierownicą?

Cytat

Możesz być zdeklarowanym abstynentem, a i tak będą cię za granicą szczególnie skrupulatnie badać alkomatem

Reklama

Owszem, urodziliśmy się w tym samym kraju, mówimy tym samym językiem, ale przecież to nie ja go wychowywałem, dałem mu prawo jazdy, zatrudniłem. Nie mam żadnego powodu, by wstydzić się za czyny zupełnie obcych mi rodaków, bowiem nie czuję się w najmniejszym stopniu za nie współwinny. Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za swoje postępowanie. To samo dotyczy złodziei samochodów.

Niemiecka policja złapała polską szajkę wyspecjalizowaną w kradzieżach mercedesów w Hamburgu? Nie moja sprawa, ja nie kradnę.  

Niby racja, ale dlaczego w takim razie tak pękaliśmy z dumy, widząc Roberta Kubicę na podium po wyścigach Formuły 1? Kibicujemy "naszym" w Rajdzie Dakar? Dlaczego cieszymy się z międzynarodowych osiągnięć innych polskich sportowców, naukowców czy artystów? Przecież też nie ma w nich jakiejkolwiek naszej osobistej zasługi...

Skoro tak chętnie identyfikujemy się z ludźmi sukcesu, nie powinniśmy się również odgradzać murem obojętności od tych, którzy na pewno chluby Polsce nie przynoszą. Zwłaszcza że - choć oficjalnie nie istnieje odpowiedzialność zbiorowa - to wydarzenia takie, jak opisane na wstępie, rzucają cień na cały naród.

Utrwala się stereotyp: Polacy to złodzieje samochodów, polscy kierowcy to pijacy i piraci drogowi. Wskutek podobnego myślenia cierpimy wszyscy.

Możesz być zdeklarowanym abstynentem, a i tak będą cię za granicą szczególnie skrupulatnie badać alkomatem. Możesz być człowiekiem kryształowej uczciwości, a i tak będą ci bacznie patrzeć na ręce. Wiadomo - Polak... 

Inne teksty tego autora przeczytasz klikając na jego avatar.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony