Policja staranowała uciekającego motocyklistę

Jak daleko można się posunąć, aby zatrzymać kogoś, kto ucieka przed policją? Okazuje się, że nie tylko w USA funkcjonariusze mają do tego typu sytuacji dość "bezpośrednie" podejście.

Zdjęcie

Uderzenie w motocykl nie było mocne, ale wystarczyło, aby zakończyć pościg /
Uderzenie w motocykl nie było mocne, ale wystarczyło, aby zakończyć pościg
/

Dlaczego ktoś ucieka przed policją? Zwykle robią to osoby, które nie mają prawa jazdy bądź je straciły, ewentualnie kierowcy pod wpływem alkoholu. Uciekać możne jednak równie dobrze poszukiwany przestępca, albo ktoś przewożący nielegalny towar (jak broń czy też narkotyki). Policjanci mają więc pełne prawo uznać próbę ucieczki za przyznanie się do jakiejś ciężkiej przewiny.

Co więcej, podczas pościgu istnieje spora szansa, że ucierpią postronne osoby. Uciekinier wstawia wszystko na jedną kartę i może wykonywać bardzo niebezpieczne manewry, co skończyć się może wypadkiem. Rozsądek nakazuje więc jak najszybsze zatrzymanie uciekającego.

Reklama

Z takiego założenia wychodzi policja w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi policjanci nie wahają się przed uszkodzeniem uciekającego pojazdu, ani radiowozu - zwykle wszak mają w swoich autach zamontowane tarany właśnie na takie okazje! A jeśli uciekinier zostanie ranny w wyniku zatrzymania? Trudno - swoją niebezpieczną jazdą może doprowadzić do wypadku i ranić również osoby postronne.

Z takiego też założenia wyszli policjanci w Estonii, którzy ścigali motocyklistę z pasażerką (pomiar prędkości wykazał, że jechali 200 km/h!). Zatrzymanie odbyło się dość szybko, poprzez uderzenie (niezbyt mocne) motocykla, w wyniku którego uciekinierzy upadli na ziemię. Mężczyzna jadący motocyklem (uciekał, ponieważ stracił już wcześniej prawo jazdy za zbyt szybką jazdę) został skuty, natomiast jego pasażerka... stała nieskrępowana i krzyczała na policjantów, wymyślając ich od morderców.

Policja staranowała motocyklistę

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony