Policjant: "I co ja mam z panem zrobić, panie Jacku"

Sąd najwyższy we Włoszech uniewinnił kierowcę od zarzutu próby skorumpowania policjanta, który zatrzymał go za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Stwierdził, że zaoferowana funkcjonariuszowi kwota, czyli 100 euro, była "niepoważna", a usiłujący ją wręczyć dżentelmen znajdował się w "niestabilnym stanie psychofizycznym", utrudniającym mu właściwe rozpoznanie czynu.

Zdjęcie

. /Fot. Pawel Skraba /Reporter
.
/Fot. Pawel Skraba /Reporter

Ta wiadomość została uznana u nas za ciekawostkę i stała się przedmiotem przedmiotem żarcików z "makaroniarzy" tymczasem tak naprawdę nie ma się z czego śmiać. Włoski precedens pokazuje bowiem niebezpieczną dziurę w unijnym prawodawstwie, która jak najszybciej powinna być załatana.

Cytat

Polski policjant zazwyczaj doskonale wie, co ma na myśli polski kierowca, który przyłapany na wykroczeniu zapyta grzecznie: "Czy nie dałoby się jakoś uniknąć tej całej pisaniny?"

Należy zacząć od uściślenia i ujednolicenia samego pojęcia "korupcja". Istnieją tu istotne rozbieżności. To co dla jednego jest ohydną łapówką, dla drugiego li tylko niewinnym dowodem wdzięczności. Według konwencji przyjętej przez Radę Europy korupcją jest "żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej niezależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę". Niby wszystko jasne, ale zauważmy, że powyższa definicja w jakimkolwiek stopniu nie odnosi się do wartości łapówki.

Reklama

To kolejna luka, którą muszą zająć się niezwłocznie biurokraci z Brukseli. I wyznaczyć granicę, poniżej której wręczana kwota staje się "niepoważna". Można zresztą wprowadzić wielostopniową hierarchizację oferowanych korzyści materialnych, od, licząc w dół,  "niepoważnej", przez "śmieszną", "chyba-pan-sobie-żartuje" po "na waciki".   Oczywiście w tabeli, obok stawek ogólnoeuropejskich, winny znaleźć się także te lokalne, zależne od stopnia rozwoju gospodarczego kraju, poziomu zamożności obywateli, średniej płacy itp. Przecież to, co dla włoskiego wymiaru sprawiedliwości wydaje się ofertą niepoważną, w Albanii, Mołdawii i Polsce może stanowić propozycję jak najbardziej rynkową, przystającą do miejscowych realiów.

Na tym jednak nie koniec. Otóż skatalogowania i ujednolicenia wymaga sama forma korupcyjnej propozycji. Dzisiaj roi się tu od niejasności, eufemizmów, cieniutkich aluzji, często prowadzących na manowce. Zwłaszcza w kontaktach międzynarodowych.

Polski policjant zazwyczaj doskonale wie, co ma na myśli polski kierowca, który przyłapany na wykroczeniu zapyta grzecznie: "Czy nie dałoby się jakoś uniknąć tej całej pisaniny?" Podobnie polski kierowca zatrzymany przez polskiego policjanta w lot złapie, co kryje się za troską wyrażoną w pytaniu: "I co ja mam z panem zrobić, panie  Jacku" Jednak ktoś, kto posługując się elektronicznym tłumaczem spróbowałby podobnego chwytu na Słowacji ("Je tam mohol byť nejaký spôsob, ako sa vyhnúť celý tento písanie?") czy na północy Hiszpanii w Kraju Basków ("Hau da, ez dago modu idazki honetan guztian saihesteko izan daiteke?"), mógłby trafić na przykrą w skutkach barierę komunikacyjną. A od czego są urzędnicy UE, jak nie od zapobiegania nieporozumieniom wynikającym z różnic kulturowych?

Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt włoskiego wyroku. Sędziowie w Rzymie uznając pijaństwo za "niestabilność psychofizyczną" wracają do czasów, gdy nietrzeźwość sprawcy wypadku drogowego była powszechnie traktowana za okoliczność łagodzącą. Ich orzeczenie stanowi zatem piękny i jakże rzadko dzisiaj spotykany przejaw poszanowania dla tradycji. Bravo!

A tak nawiasem mówiąc... Czy kierowca, próbujący przekupić policjanta "niepoważną" kwotą, nie powinien zostać oskarżony o znieważenie funkcjonariusza publicznego?     

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony