Potrafisz tak parkować?

13 marca 2004 roku w Stanach Zjednoczonych odbył się pierwszy wyścig DARPA Grand Challenge. W zawodach, które sponsorowane były z rządowego funduszu przeznaczonego na rozwój bojowych systemów przyszłości, udział wzięli konstruktorzy pojazdów autonomicznych, czyli takich, które potrafią poruszać się bez kierowcy.

Zdjęcie

   
Nowoczesna technika okazała się jednak zawodna. Żaden z biorących udział w imprezie pojazdów nie był w stanie pokonać liczącej niemal 230 km trasy. Zwycięskie auto bez usterek i błędów w nawigacji przebyło niespełna 12 km!

Zdjęcie

   
   
Druga edycja konkursu odbyła się w 2005 roku. Naukowcy uporali się wówczas z problemami natury technicznej - główną nagrodę zdobył volkswagen touareg przygotowany przez zespół Uniwersytetu Stanforda. Samochód bez ingerencji kierowcy pokonał wówczas dystans przeszło 212 km.

Reklama

W 2007 roku Amerykanie ustawili poprzeczkę znacznie wyżej. Samochody nie stawały już w szranki na pustyni, ale musiały rywalizować ze sobą w ruchu miejskim. Zrobotyzowane auta musiały nie tylko sprawnie manewrować w mieście (np. trudny manewr włączania się do ruchu na dwukierunkowej drodze) ale również stosować do przepisów drogowych obowiązujących w Kalifornii. Pierwsze miejsce zajął sponsorowany przez GM zespół Tartan Racing, który wystawił do zawodów samochód Chevroleta. Drugie miejsce zajęła ekipa Uniwersytetu Stanforda, która przygotowała volkswagena passata TDI w wersji kombi.

Standardowym wyposażeniem samochodów biorących udział w zawodach, poza dziesiątkami komputerów i czujników, są m.in. radary, czujniki laserowe i odbiorniki GPS. By udowodnić, że tak skomplikowany technicznie pojazd może sprawnie i bezpiecznie poruszać się po mieście - twórcy auta, przy współpracy z Volkswagenem - opracowali jedynego w swoim rodzaju asystenta parkowania.

Warto dodać, że Volkswagen stosuje już system, który potrafi wyszukać miejsce parkingowe i zaparkować samochód równolegle niemal bez pomocy ze strony kierowcy. Niestety, często trwa to na tyle długo, że wielu kierowców podchodzi do tego typu wynalazków sceptycznie.

Po obejrzeniu tego filmu, na pewno zmienią zdanie:

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony