Prawko na "niegłupim maluchu"

Za Gierka nastąpił prawdziwy rozwój motoryzacji u nas. Zmotoryzowaliśmy się nie na trabancie czy żiguli, ale całkiem nie głupim maluchu (*).

Zdjęcie

Zmotoryzowaliśmy się nie na trabancie czy żiguli, ale całkiem nie głupim maluchu
Patent na szkolenie maił LOK (chcesz mieć szerzej w kroku idź na kurs do LOK-u), PZM-ot, ZDZ, UR i bezpłatnie poborowi w WKK. Na kursy były zapisy, ale byli też rejonowi komiwojażerowie ww organizacji sterowanych od niechcenia przez rząd.

Oni robili kursy po szkołach i remizach strażackich prawie w każdej większej wsi i tam na egzamin po godzinach pracy (często już wieczorem) przyjeżdżała szanowna Komisja z województwa. Przewodniczącym był pracownik Wydziału Komunikacji.

Reklama

Egzamin odbierał egzaminator po egzaminie w Ministerstwie Komunikacji gdzie przewodniczącym był Włodzimierz Zjawny.

Zdjęcie

Malucho - trabant
Egzaminator po 10 minutach jazdy mógł zaliczyć lub nie egzamin praktyczny . Na ustnym losowało się kartki z 5 pytaniami i można było dopytać.

Jeśli kandydat miał uwagi mógł bezpośrednio zgłosić przewodniczącemu. Były składki średnio po 100 zł na zakończenie kursu (zbierał Starosta - przekazywał kierownikowi kursu a ten robił poczęstunek większość sobie przywłaszczał i załatwiał egzamin "swoim u swojego egzaminatora za dodatkową łapówkę).

W połowie dekady Gierka na polecenia Biura KC PZPR podjęto walkę z łapówkami (dzisiaj czytaj z korupcja, a wówczas z korzyścią materialną). Wyniki były takie jak dzisiaj. Pozamykano egzaminatorów, a na to miejsce naprodukowano egzaminatorów w mundurach. Bez kursów przygotowawczych zdawali egzaminy w terenie. Np Komisja z Ministerstwa przyjeżdżała do Katowic i wszyscy zdali. To się powtórzyło jeszcze po 1989 roku. Owoce znamy.

Za Gierka z jazdy zdawało ok 80% dzisiaj max.30%. Ceny za kurs spadły o 1/3 (jazda na nowych samochodach i 2 x więcej jazd) a zarazem wzrosły opłaty za egzamin i łapówki - kilkakrotnie. Wypadki spadają bo na przykładzie W. Pstrowskiego i jego normy, który wyciągnął nogi , teraz ludzie dbają o zdrowie i tym bardziej życie na drogach.

Obecnie cała para powinna iść w kierunku eliminowania "przygłupów" na naszych drogach i tą radosną twórczość w prawie o ruchu drogowym.

(*) - To komentarz pod tekstem "Prawo jazdy za Gierka" Napisał go Skope.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony