Prewencja na przystanku...

Nie raz pisaliśmy o tym, że fotoradary, aby spełniały swoją funkcję, trzeba stawiać z głową. Nasz tekst "Fotoradarowa klęska urodzaju" wywołał głośną dyskusję, forum grzmiało.

Zdjęcie

  /
 
/
Po raz kolejny chcielibyśmy podkreślić, że w pełni zgadzamy się z opinią, iż urządzenia te zwiększają poziom bezpieczeństwa. Problem w tym, że często ustawiane są wbrew wszelkim zasadom logiki. Fakt - kierowcy muszą być czujni i skoncentrowani, ale problem w tym, że ich uwagi nie absorbuje wcale bezpieczne prowadzenie i ocena sytuacji na drodze. Skupieni są raczej na wypatrywani luf obiektywów czających się w zaroślach. Niczym zwierzyna łowna starająca się nie wpaść we wnyki.

Każdorazowe zwiększenie liczby fotradarów motywowane jest tym, że pełnią one świetną rolę prewencyjną. Na uwagi, że służą raczej reperowaniu gminnych budżetów zarówno policja, jak i zarządcy dróg odpowiadają krótko - bzdura. Czy na pewno? Te zdjęcia przysłał nam jeden z czytelników. Ukazują one drogę wjazdową do Opoczna od strony Piotrkowa Trybunalskiego, ale nie zamieściliśmy ich w naszym serwisie z uwagi na położenie geograficzne trasy.

Reklama

Zdjęcie

  /
 
/
Zaciekawił nas przenośny fotoradar, który najwyraźniej dojeżdża do pracy komunikacją miejską. Dobrze, że schronił się pod wiatą, bo wystawiony na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych na pewno by się przeziębił.

Fotoradarowa klęska urodzaju

Bezpieczeństwo jest najważniejsze - co do tego nie mamy wątpliwości. Każdego dnia na naszych drogach ginie kilkanaście osób, w skali roku śmiertelna statystyka idzie w tysiące. czytaj więcej

Prawda, że skoro jest tam przystanek, kierowca powinien zachować szczególną ostrożność. Tylko czy z punktu widzenia bezpieczeństwa skuteczniejsza nie okazałaby się tabliczka informująca o fotoradarze? Pewnie tak, ale gminna kasa straciłaby zmotoryzowanych sponsorów. Nie ma to jak prewencja w polskim wykonaniu...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony