Przejechał młodzieńcowi w kapturze po bucie!

Chociaż o kwestiach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego piszemy właściwie codziennie, wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy, że przeszło 1/3 śmiertelnych ofiar wypadków stanowią piesi!

Zdjęcie

Pieszy w kapturze wciąż jeszcze nie zareagował na samochód... /
Pieszy w kapturze wciąż jeszcze nie zareagował na samochód...
/
Kolejny tragiczny wypadek na przejściu dla pieszych

Mieszkańcy Tychów nie mogą się jeszcze otrząsnąć po tragicznym wypadku, do jakiego doszło kilka dni temu na przejśiu dla pieszych przy ulicy Towarowej. czytaj więcej

Nie dalej, jak miesiąc temu - z winy kierowcy wyprzedzającego na przejściu dla pieszych - na ulicy Towarowej w Tychach zginęła dwójka małych dzieci.

Mimo tego, kierowcy ciąż traktują niechronionych uczestników ruchu drogowego nadzwyczaj pogardliwie. Łamane ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym i wyprzedzanie na przejściu to chleb powszedni polskich dróg.

Dowodów nie trzeba wcale daleko szukać. Każdego dnia w internecie pojawiają się kolejne filmiki - poniżej prezentujemy jeden z nich.

W tym przypadku wina kierowcy Passata jest bezsprzeczna. Oczywiście - dostawczy samochód na prawym pasie - bo takim właśnie poruszał się autor nagrania - ograniczał pole widzenia. Nic jednak nie tłumaczy kierowcy osobówki, który - zbliżając się do przejścia dla pieszych - powinien zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować zachowanie innych uczestników ruchu!

O krok od tragedii... /poboczem.pl

Biorąc powyższe pod uwagę przypominamy kilka rad, o których pisaliśmy w grudniu, tuż po tragicznym wypadku w Tychach. Jak zachowywać się w pobliżu przejść dla pieszych?

Gdy zdecydujecie się zatrzymać i przepuścić pieszych, pamiętajcie o kilku prostych regułach. Po pierwsze - zawsze trzymajcie nogę opartą o pedał hamulca. Palące się światła stopu powinny z daleka ostrzegać jadących z tyłu! Po drugie, jeśli nieuważny kierowca najechałby na tył naszego pojazdu, zablokowane koła w naszym aucie mogą zdecydowanie oszczędzić bólu pieszym.

Cytat

Pamiętajcie też, by każdy pas ruchu traktować jako osobne przejście i - za każdy razem - upewnić się, czy możemy bezpiecznie iść dalej. Przepisy wprawdzie nie nakazują nam takiej ostrożności, ale przeświadczenie o tym, że "byliśmy na prawie", to marne pocieszenie w perspektywie wielomiesięcznej hospitalizacji czy reszty życia spędzonej na wózku inwalidzkim

Bacznie obserwując lusterka, w każdej chwili musicie też być gotowi do użycia klaksonu. Ten pomoże ostrzec pieszego, by nie wychodził poza obrys naszego pojazdu, jeśli auto na sąsiednim pasie nie zwalnia.

O swoich obowiązkach pamiętać też muszą sami piesi. Przechodzenie przez ulicę rozmawiając przez telefon komórkowy czy słuchając muzyki z odtwarzacza MP3 to skrajna głupota. W tym przypadku na nagraniu widać, że młodzieniec porusza się po przejściu dla pieszych w kapturze, nie zadając sobie nawet trudu, by odwrócić głowę i sprawdzić, czy nic nie jedzie. Samo zapalenie się zielonego światła czy zatrzymanie jednego pojazdu nie oznaczają przecież, że cały ruch zamarł! Niezależnie od wszystkiego obowiązuje przecież zasada ograniczonego zaufania, trzeba więc rozejrzeć się dookoła i ocenić, czy inni kierowcy - na pewno - zdołają się zatrzymać.

Pamiętajcie też, by każdy pas ruchu traktować jako osobne przejście i - za każdy razem - upewnić się, czy możemy bezpiecznie iść dalej. Przepisy wprawdzie nie nakazują nam takiej ostrożności, ale przeświadczenie o tym, że "byliśmy na prawie", to marne pocieszenie w perspektywie wielomiesięcznej hospitalizacji czy reszty życia spędzonej na wózku inwalidzkim. A może i gorzej...

Zobacz również: Dziecko o mało nie wpadło pod samochód


Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl
przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony