Sprzedaż samochodów używanych wciąż wysoka

Samochody używane są kupowane w Polsce częściej niż pojazdy nowe. Świadczy o tym wysoka liczba rejestrowanych aut z drugiej ręki, a także duża liczba komisów samochodowych i działalności opierających się na handlu pojazdami.

Zdjęcie

Używane samochody nadal królują na rynku /Adobe Stock
Używane samochody nadal królują na rynku
/Adobe Stock

Ponad 900 tys. aut używanych

Rynek sprzedaży samochodów używanych w Polsce jest rozwinięty znacznie bardziej niż na zachodzie i północy Europy. W całym 2017 roku sprzedano nad Wisłą nieco ponad 935 tysięcy aut z drugiej ręki, a w samych styczniu roku 2018 - 77 557 aut używanych. Instytut SAMAR w swoich statystykach uwzględnił jedynie używane pojazdy osobowe o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Co ciekawe, w styczniu 2018 odnotowano duży wzrost sprzedaży pojazdów z tej grupy w stosunku do grudnia 2017, w którym nabywców znalazło 64 315 samochodów. Obecny roczny rekord sprzedaży aut z drugiej ręki wynosi 1 090 487 sztuk - taki wynik odnotowano w roku 2008. Choć liczba aut sprzedanych w 2017 była niższa, komisy samochodowe mają się doskonale.
 
Trudno jest określić dokładną liczbę osób, które trudnią się sprzedażą samochodów używanych w Polsce. Część handlarzy prowadzi działalność gospodarczą, natomiast pozostali okazyjnie sprzedają kilka aut i prowadzą tak zwane "dzikie komisy".
 

Ubezpieczenia dla legalnych sprzedawców samochodów

Reklama

W praktyce każdy ma prawo sprzedać samochód, którego jest właścicielem - prowadzenie działalności gospodarczej jest niewymagane. Jeśli jednak sprzedaje się wiele aut i w ten sposób zarabia się na życie, warto założyć firmę. Sprzedawca samochodów, który prowadzi własną działalność gospodarczą, może skorzystać ze specjalnego ubezpieczenia. Motor trade insurance jest kierowane między innymi do handlarzy autami używanymi, dlatego odpowiada na ich specyficzne potrzeby. Jest to polisa, dzięki której handlarz chroni się przed kosztami związanymi z uszkodzeniem pojazdu przeznaczonego do sprzedaży.
 
Auta oczekujące na nabywcę może zostać uszkodzone z wielu powodów. Najczęściej do awarii dochodzi w trakcie jazd próbnych i podczas czyszczenia oraz naprawy samochodu przed sprzedażą. Niekiedy wymiana jednej uszkodzonej części powoduje awarię innej, przez co zyski ze zbycia auta są niższe. Ponadto samochód używany na sprzedaż może ulec zniszczeniu przez padający grad lub drzewo złamane w czasie wichury, spłonąć lub zostać skradziony z komisu. Wysoka suma ubezpieczenia i możliwość zgłoszenia wielu szkód w okresie obowiązywania tej samej umowy sprawia, że motor trade insurance ułatwia prowadzenie komisu samochodowego i chroni przed utratą płynności finansowej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

materiały prasowe

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony