Światła dzienne a mijania

Używania świateł do jazdy dziennej określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja 2009 (Dz.U. 2009 nr 75 poz. 639). W szczególności, światła do jazdy dziennej "powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych".

Zdjęcie

Zjawisko jazdy na światłach przednich przeciwmgłowych jest powszechne na wsiach, miasteczkach, miastach
Wielu kierowców z dołożonymi światłami nie stosuje się do tego, a nawet wiele nowych samochodów z fabrycznymi światłami dziennymi (m.in. Porsche, Audi, Mercedes, Skoda) nie gasi ich po włączeniu świateł mijania.

Zastanawia mnie to, gdyż w rozporządzeniu ministra nie było wyjątku dla samochodów kosztujących więcej niż ileśtam. W jaki sposób został dopuszczony do ruchu i sprzedany samochód, który łamie obowiązujące przepisy? Kto za to ponosi odpowiedzialność: sprzedawca czy kupujący?

Reklama

Zdjęcie

Czy przepis jest martwy?
Czy moglibyście użyć swej reporterskiej władzy by poruszyć ten problem? Interesuje mnie m.in. zdanie drogówki na ten temat: czy wg niej samochód z fabrycznymi światłami dziennymi, które nie gasną po zapaleniu świateł mijania, jest zgodny z przepisami (mimo iż rozporządzenie twierdzi że nie jest)?

Czy zdarzyło się, by policja ukarała kierowcę, który jednocześnie miał włączone oba rodzaje świateł? Jeśli nie, to czy przepis jest martwy i można nie podporządkowywać się rozporządzeniu ministra?

Dzięki i pozdrawiam. (Muchy 23)

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony