"Szeryf" na drodze, czyli niedouczony cwaniak

Dla znacznej części kierujących ich przygoda z kodeksem drogowym kończy się wraz z dniem uzyskania prawa jazdy. Wielu ma nawet problemy z określeniem limitów prędkości na danych odcinkach. Gdy – dekady temu - rozpoczynali swoją przygodę z motoryzacją rzadkością były np. autostrady i drogi ekspresowe.

Zdjęcie

Ten kierowca Superba jechał spokojnie prawym pasem. Ponieważ jednak co chwilę mijali go "cwaniacy", korzystający z lewego, postanowił zareagować /
Ten kierowca Superba jechał spokojnie prawym pasem. Ponieważ jednak co chwilę mijali go "cwaniacy", korzystający z lewego, postanowił zareagować
/

Nie dziwi wiec fakt, że gros - zwłaszcza starszych - kierowców ma poważne problemy z odnalezieniem się na takich drogach. Wśród nich najczęściej spotkać można tzw. "szeryfów", którzy z blokowania pasów ruchu zrobili sobie swego rodzaju hobby.

Chociaż o zasadności tzw. jazdy na suwak media rozpisują się do lat, efekty są - co najwyżej - marne. W korku duża część kierowców umyślnie blokuje lewy pas ruchu chcąc "zwiększyć płynność". Większość przekonana jest również, że postępuje słusznie "kastrując zapędy drogowych cwaniaków". W rzeczywistości, co potwierdzają badania dotyczące potoków ruchu, takie działania - zamiast pomagać - wielokrotnie wydłużają tylko korki! W ten sposób to oni stają się "cwaniakami", których tak bardzo nie lubią, postępując w myśl zasady "ja nie mogę jechać, to i ty nie pojedziesz".

Reklama

Na szczęście, wraz z upowszechnieniem się pokładowych kamerek samochodowych, walka z tego rodzaju zachowaniami na polskich drogach staje się łatwiejsza. Jeśli nagranie takiej sytuacji trafi na policyjną skrzynkę, funkcjonariusze mają obowiązek ukarać kierowcę mandatem. Na "szeryfa" - zgodnie z obowiązującym taryfikatorem - nałożona zostanie wówczas grzywna w wysokości 200 zł za "utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez brak lub błędne sygnalizowanie manewru".

Warto dodać, że lewy pas nagminnie blokują też kierowcy ciężarówek. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że jest to wyłącznie polska dolegliwość. Żaden polski kierowca "tira" nie odważy się na podobne zachowanie chociażby na niemieckiej autostradzie. Perspektywa mandatu płaconego w euro skutecznie zniechęca do stosowania patologicznej zasady "duży może więcej". 

Oto prawdziwi idioci na polskich drogach! /poboczem.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony