Szwedzi tropią Rosjan. Amerykanie chcą zarobić...

Na oczach świata rozgrywa się właśnie bałtycka wersja hollywoodzkiego hitu "Polowania na Czerwony Październik".

Zdjęcie

Też możesz mieć taką "łódź podwodną" /
Też możesz mieć taką "łódź podwodną"
/

Od zeszłego czwartku, postawiona w stan najwyższej gotowości, Marynarka Wojenna Szwecji szuka na swoich wodach terytorialnych "niezidentyfikowanego obiektu podwodnego".

Zdaniem większości analityków Szwedzi polują właśnie na rosyjski okręt podwodny, który - najprawdopodobniej - wykonywał standardową dla tego typu jednostek, misję szpiegowską - rozpoznania podejścia do baz. Źródła zbliżone do szwedzkiej marynarki wojennej informują, że udało się przechwycić zakodowaną korespondencję pomiędzy poszukiwaną jednostką, a rosyjską bazą morską w Kaliningradzie wskazująca na to, że okręt może być uszkodzony.

Reklama

Co ciekawe, wygląda na to, że na aferze ze szpiegowskim okrętem podwodnym można zarobić. Zapewne nie przez przypadek, na jednym z portali aukcyjnych, kilka dni temu pojawiła się oferta sprzedaży najsłynniejszej ekranowej zabawki agenta Jamesa Bonda. Pewna firma z Las Vegas, specjalizująca się w handlu klasycznymi pojazdami, wystawiła na sprzedaż podwodnego Lotusa Esprit S1, który w 1977 roku grał u boku Roger’a Moore’a w filmie "The Spy Who Loved Me". Sprzedający wycenił pojazd na - bagatela - 1 mln dolarów.

Przypominamy, że na potrzeby filmu zbudowano sześć tego rodzaju samochodów. Do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie trzy. Oferowany do sprzedaży pojazd jest jedynym, który wyposażony został w pełni funkcjonalny system chowania kół. Mimo tego, nie jest on jednak dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych. Samochód przeszedł ostatnio proces renowacji, którą widzowie amerykańskiego Discovery Chanel śledzić mogli w programie "American Restoration".

Zdjęcie

Autem niestety nie wolno wyjechać na drogę /
Autem niestety nie wolno wyjechać na drogę
/

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony