Takiego skoku samochodem nie zrobił jeszcze nikt...

Fani sportów ekstremalnych to dziwni ludzie. Nie brakuje takich, którzy twierdzą, że mają coś z głową. Bo jak inaczej nazwać poszukiwanie coraz to większych wyzwań, które są całkowicie bez sensu?

Zdjęcie

Mini w kulminacyjnm momencie skoku /
Mini w kulminacyjnm momencie skoku
/

Do takiej właśnie kategorii wyczynu dla wyczynu można zaliczyć backflip samochodem. O co chodzi? O nazwany tak skok, który obejmuje obrót w powietrzu wykonany w przeciwnym kierunku niż odbywa się ruch.

Czy da się to wykonać? Guerlain Chicherit udowodnił, że tak, chociaż same przygotowania zajęły mu aż cztery lata.

Reklama

Wreszcie 17 lutego Chicherit odpalił swoje specjalnie przygotowane MINI Countryman, wjechał rozpędzony na skocznię i wykonał w powietrzu perfekcyjny backflip. Wylądował na czterech kołach na szczycie 8-metrowej rampy śnieżnej.

Pierwszy skok Chicherit wykonał w niedzielę rano - jedynie w otoczeniu najbliższych i ekipy technicznej. Wieczorem powtórzył go jednak na oczach tysięcy widzów we francuskim kurorcie zimowym Tignes.

Backflip Mini Countryman

- Przed skokiem czułem się jak wariat. Siedziałem sam w aucie i po prostu musiałem to zrobić, nie było odwrotu, wszystko było gotowe. Musiałem dojechać do skoczni przy prędkości 60 km/h i następnie wcisnąć gaz do dechy, żeby nabrać w powietrzu odpowiedniej rotacji. Już w locie czułem, że balans auta jest dobry. Dopiero jednak po jakiś 20 sekundach od wylądowania zdałem sobie sprawę, że się udało! - powiedział Guerlain Chicherit.

Od samej koncepcji, poprzez opracowanie specjalnego zawieszenia Reiger i wielokrotne testy kończące się lądowaniem na wielkiej poduszce powietrznej minęły ponad 4 lata.

- Kiedy próbujesz czegoś, czego nikt inny wcześniej nie zrobił, stres jest ogromny. Ale nie ma wyjścia - trzeba się z nim zmierzyć. To nie była najbardziej szalona rzecz, jaką w życiu zrobiłem, ale z pewnością jedna z trzech. Wariactwo, ale chce to powtórzyć! - kończy Chicherit. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony