Ten autokar jeździ po wodzie!

Piątek, 20 marca 2009 (11:56)

Wielu naszych rodaków, którzy spełniają się zawodowo w Wielkiej Brytanii, by wrócić do kraju korzysta z usług tanich przewoźników lotniczych.

Zdjęcie

Pierwszy na świecie autokar amfibia
/
Kryzys ekonomiczny sprawia jednak, że do łask wracają autokary. Taka podróż niesie za sobą kilka niedogodności. Jedną z nich jest chociażby przeprawa promowa, przez kanał La Manche. Niewykluczone, że już za kilka lat, będzie można dostać się na Wyspy bez wysiadania z autokaru!

Zdjęcie

Pierwszy na świecie autokar amfibia
/
Kilku zapaleńców z Malty postanowiło zbudować pierwszy na świecie autokar amfibię. Prace trwały trzy lata, ale efekt jest doprawdy imponujący. Powstały na podwoziu należącej do koncernu Fiat-Iveco firmy Irisbus pojazd nazwano AmphiCoach GTS-1. Do napędu służyć mogą turbodoładowane diesele o nazwie tector (z wtryskiem common rail) pochodzące z zakładów Iveco. Jednostki napędowe rozwijają moc od 250 do 300 KM. Co ciekawe konstruktorom udało się spełnić wszelkie europejskie normy dotyczące m.in. poziomu emisji spalin (pojazd spełnia normę EURO 5) czy hałasu.

Reklama

Zdjęcie

Pierwszy na świecie autokar amfibia
/
Wóz posiada wszelkie udogodnienia znane z autokarów turystycznych. Wyposażono go w system ABS, kamerę cofania i klimatyzację. Na życzenie zamontować można niezależne ogrzewanie postojowe. W standardzie znalazły się monitory LCD z systemem audiowideo. Pojazd można też wyposażyć w bagażniki i toaletę. Wyposażeniem odróżniającym AmphiCoach GTS-1 od innych autokarów są na pewno kamizelki ratunkowe znanej firmy Saego.

Zdjęcie

Pierwszy na świecie autokar amfibia
/
Produkcja seryjna ruszyć ma jeszcze w tym roku. Firma, która skonstruowała ten niecodzienny pojazd zebrała już zamówienia na 12 sztuk. Nieoficjalnie mówi się, że zainteresowanie pojazdem wyraziło również 50 innych przedsiębiorców z całego świata. Podstawowy model kosztować ma około 280 tys. funtów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl