Tylko cwaniaki jeżdżą lewym pasem

Kolejna historia o ludziach, którzy swoje irracjonalne zachowanie na drodze wynieśli do rangi pełnienia misji i edukowania drogowych warchołów oraz kombinatorów.

Zdjęcie

Dzięki "bohaterskiej" postawie kierowcy Hondy CRX, korek jest nieco dłuższy, niż być powinien /
Dzięki "bohaterskiej" postawie kierowcy Hondy CRX, korek jest nieco dłuższy, niż być powinien
/

Nikt z nas nie lubi korków, ale jeszcze bardziej denerwują nas cwaniacy, którzy nie chcą dzielić naszego losu. Takich kierowców spotkać nietrudno - zwykle wyprzedzają sznur samochodów poboczem, albo pasem do skrętu w lewo lub prawo, aby później bezczelnie wpychać się między osoby, które cierpliwie odstały swoje.

Większość z nas reaguje na tego typu zachowanie co najwyżej niecenzuralnym epitetem rzuconym pod nosem w stronę takiego cwaniaka, ale nie wszyscy przyjmują bierną postawę. Po naszych drogach jeżdżą bowiem tak zwani "szeryfowie" - osoby z silnym poczuciem misji edukowania niepokornych kierowców. Ich działania mają na celu uniemożliwić "cwaniakowanie" i dać nauczkę na przyszłość, że tego typu zachowania nie popłacają.

Reklama

Wszystko byłoby dobrze, tylko jakoś nie przypominamy sobie sytuacji, czy to obejrzanej w internecie, czy też widzianej na własne oczy, w którym jakiś dzielny rodak uniemożliwiałby drogowemu warchołowi niezgodne z przepisami ominięcie korka. W sieci pełno jest natomiast filmików, pokazujących nieco inny rodzaj zachowania. Dwupasmowa droga, zakorkowana, albo ze zwężeniem (zwykle jedno i drugie) - na prawym pasie sznur aut, a lewy... jest pusty. O to, aby taki pozostał, dba bowiem jeden z działających, pro publico bono rzecz jasna,"szeryfów". Ów blokuje pas i porusza się tylko tyle, ile korek. W ten sposób dba, aby żaden "cwaniak" nie wykorzystał lewego pasa aż do zwężenia, tylko stał grzecznie z innymi, sztucznie wydłużając zator na drodze.

Tego typu zachowanie możecie zobaczyć na poniższym filmie, gdzie kierowca Hondy CRX uznał za stosowne stworzyć wielką dziurę w korku. W jego mniemaniu jest to właśnie walka z cwaniactwem.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Jak sądzisz, dlaczego polscy kierowcy zwykle przed zwężeniem stoją w korku na prawym pasie, a lewy zostawiają pusty?

  • 21%
  • 56%
  • 17%
  • 6%
głosów: 3002

My zaś, jak zwykle nie możemy się nadziwić co też takiego roi się w głowie podobnych osobników, jaka to myśl irracjonalna pcha ich do tego typu zachowań. "Zatamuję ruch na jednym z pasów, dzięki temu korek będzie mniejszy"? Idący tym tokiem (nie)myślenia, można wysnuć teorię, że stojąc niewzruszenie na skrzyżowaniu, bez względu na kolor światła na sygnalizatorze, zmniejszymy korki. Wszak mniej osób zdąży przejechać jednym pasem, niż dwoma, więc na kolejnym skrzyżowaniu zatrzyma się mniej aut, co ograniczy ryzyko powstania zatoru. A o tym, który tego typu zachowaniem wywołamy, przecież nie warto wspominać.

Tym, co nas również bardzo zastanawia, jest też postawa tych wszystkich osób, które stoją w korku na prawym pasie, zostawiając wolny lewy, ponieważ za kilkaset metrów jest na nim zwężenie. Naturalnym odruchem kierowcy jest przecież zajmowanie sąsiednich pasów, jeśli widzi, że przed nim tworzy się korek. Wielokrotnie jednak mieliśmy okazje widzieć to dziwne zjawisko, jakim jest korek na jednym tylko pasie ruchu. Wytłumaczenie tego zachowania może być chyba tylko jedno - oni wszyscy, tak jak "szeryf", uważają, że jazda lewym pasem to przejaw cwaniactwa, warcholstwa i wyróżnik jednostek samolubnych. A przecież nikt nie chce, aby mu tego typu cechy przypisywano, prawda? Wygląda na to, że w opinii większości, znacznie korzystniej jest być posądzonym o bezmyślność...

Kierowca Hondy blokuje lewy pas...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony