Ukradł lusterka. Nie pierwszy już raz. Złodziej czy wandal?

W Polsce od lat, systematycznie, maleje liczba kradzieży pojazdów. Nie oznacza to jednak, że właściciele samochodów mogą już spać spokojnie.

Zdjęcie

Złodziej czy wandal? Policja jest bezradna... /
Złodziej czy wandal? Policja jest bezradna...
/

Coraz popularniejsze stają się "drobne" kradzieże, które przysparzają kierowcom ogromnych problemów. Oprócz katalizatorów i ksenonowych reflektorów na listę zainteresowania amatorów cudzej własności wracają popularne w latach dziewięćdziesiątych lusterka, halogeny, kołpaki a nawet całe koła.

Niestety - tak samo jak dwie dekady temu - policjanci, z reguły, rozkładają ręce. Po zgłoszeniu kradzieży ich rola ogranicza się głownie do papierkowej roboty, której ostatnim etapem jest pismo o umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy.

Reklama

Co ciekawe, złodziei nie odstraszają nawet sprawdzone metody, jak chociażby grawerowanie na "chodliwych" elementach numerów rejestracyjnych. Część przestępców zdaje się niszczyć cudze pojazdy ot tak, "dla sportu"...

Z tego typu problemem od dłuższego czasu mierzą się sfrustrowani właściciele samochodów w Łodzi. Policja bezskutecznie poszukuje tam złodzieja, który - w równych odstępach czasu - okrada pojazdy korzystające z parkingu przy zbiegu ulic Krzywickiego i Narutowicza i który upodobał sobie zwłaszcza popularne Skody Octavie II. Jedno z parkujących na feralnym parkingu aut, tylko w ostatnim czasie, już trzykrotnie padało jego ofiarą.

Właściciel pechowej Skody stracił już m.in. halogeny i kilka kompletów lusterek. Jedną z kradzieży udało się zarejestrować kamerą monitoringu. Na nagraniu widać, jak mężczyzna w wieku około 30 lat wyrywa lusterka z pojazdu uszkadzając przy okazji drzwi kierowcy.

Złodziej lusterek /

Mogłoby się wydawać, że tego typu zdarzenia nie powodują większych strat materialnych. Nic bardziej mylnego. Lusterka w "poliftowej" Skodzie Octavii II wyposażone są m.in. w ledowe kierunkowskazy. Za jedno, w serwisie Skody, zapłacić trzeba ponad 2 tys. zł! Do tego dochodzą jeszcze koszty lakierowania obudowy i montażu. W sumie, usunięcie tego rodzaju "awarii" w serwisie wiąże się z wydatkiem... 5,5 tys. zł! Oczywiście, "używane" podzespoły kupić można za ułamek wspominanej kwoty. Robiąc tego rodzaju zakupy przyczyniamy się jednak do nasilenia kradzieży. Właściciel pechowej Skody nowe lusterka kupował już tyle razy, że w ASO dorobił się nawet specjalnej zniżki...

Poszkodowany postawił sobie za punkt honoru ujęcie sprawcy. Spieszymy wyjaśnić, że nie jest wcale nadgorliwcem, który "naraził się komuś na osiedlu". Zgłaszając kradzieże w radiowozie spotykał się z właścicielami innych pozbawionych halogenów czy lusterek Skód. Zjawisko przybrało rozmiary prawdziwej plagi.

Działania policji trudno uznać za skuteczne. Po negocjacjach z Komendą Główną właścicielowi auta udało się wymóc na funkcjonariuszach publikację wizerunku sprawcy. "Screeny" przedstawiające złodzieja pojawiły się na policyjnych stronach już... w trzy tygodnie od zarejestrowanej przez kamery kradzieży. Po publikacji policjanci również nieco częściej patrolują teren, na którym dochodziło do kradzieży, ale póki co, skutków tych działań nie ma.

Chcąc pomóc sfrustrowanemu właścicielowi auta (i policji) w złapaniu złodzieja publikujemy wspomniany zapis z monitoringu.

Jeśli rozpoznajesz mężczyznę zarejestrowanego przez kamery skontaktuj się z naszą redakcją lub policją!

Złodziej lusterek...

liczba zdjęć: 6

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony