Unikaj biadolenia!

Piątek, 12 września 2008 (09:43)

Kierowcy zawodowi nie mają łatwego życia. Jeśli jeździsz po Polsce, zawsze musisz mieć oczy dookoła głowy.

Zdjęcie

Fot. MPK Łódź/ Kliknij
/
Chwila nieuwagi może kosztować cie więcej niż myślisz. Na drogach roi się od przygłupich kierowców osobówek, którzy na siłę wciskają się przed ciebie myśląc, że 20 ton zatrzymać jest równie łatwo co lanosa, pod kołami plątają się też piesi, rowerzyści i panowie w jaskrawych kamizelkach podpierający się o łopaty.

Wszystko to sprawia, że ludzie prowadzący ciężarówki i autobusy narażeni są na duży stres. Jak sobie z nim radzić? Z pomocą przyszedł zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łodzi, które własnym nakładem wydało właśnie "Poradnik dla kierowców i motorniczych". Lektura licząca przeszło 70 stron (wydana w 1600 egzemplarzach!) wciąga, jak chodzenie po bagnach. Oto kilka cytatów:

Reklama

"Staraj się unikać niepotrzebnego biadolenia i nakręcania się"

"Rozkoszuj się zapachem płynu do kąpieli, dotykiem gąbki na skórze czy aromatem herbaty"

"Podczas stania w korkach, w trudnych sytuacjach weź kilka głębokich wdechów i wydechów"

"W wyjątkowo złe dni obiecaj sobie nagrodę, np. pójście do kina, odwiedziny u kolegi/koleżanki"

"Jeśli stoisz w korku lub popsuł się autobus/tramwaj, a Ty masz przez to opóźnienie, rozważ, czy to Twoja wina i czy rzeczywiście warto, byś się tym denerwował"

"Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultralight"

"Włóż różowe okulary, problemy oczywiście się zdarzają, ale nie martw się na zapas"

"Odpowiednio wykorzystuj przerwy - zmień pozycję, poruszaj się trochę, zaczerpnij świeżego powietrza, pomyśl o czymś przyjemnym, najedz się i napij, zadzwoń do kochanych przez Ciebie osób"

Nie zabrakło też porad, jak utrzymać się w dobrej formie fizycznej:

"Korzystniej jest nosić dwie lżejsze torby w obu rękach niż jedną ciężką w jednej ręce"

"Zrezygnuj z windy na rzecz chodzenia po schodach"

"Wyprowadzaj psa na dłuższe spacery"

"Jeżeli zdrętwiały Ci nogi od długiego siedzenia, wykonaj na przystanku końcowym następujące ćwiczenie. Stojąc na jednej nodze, oprzyj piętę drugiej wyprostowanej nogi na kole samochodowym i naciskaj z umiarkowaną siłą piętą na koło"

"Zakończ ćwiczenia i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli odczujesz nagłe zawroty głowy, zimny pot, zauważysz bladość, omdlenie, ból lub ucisk w górnej części ciała"

Zdjęcie

Fot. MPK Łódź/ Kliknij
/
Oprócz tych cennych rad kierowcy mogą się też dowiedzieć, że powinni unikać ryb, kalmarów i krewetek ale z powodzeniem mogą zajadać sałatki owocowe i "dwa całe jaja na tydzień". Wskazane są również sery: brie, camembert, a także ostrygi i dziczyzna!

Wyobrażacie sobie motorniczego tramwaju zjadającego codziennie udziec z jelenia w sosie pieprzowym ze śliwkami? Czyżby w MPK szykowały się podwyżki?

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl