Uwaga na białe myszki...

Kierowcy poruszający się pewną autostradą na Tajwanie muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Trzykilometrowy odcinek jest całkowicie wyłączony z ruchu, na innym obowiązuje ograniczenie do 60 km/h.

Zdjęcie

Zwolnij, bo rozjedziesz motyla!
Wszystkiemu winny jest rzadki gatunek motyla (motyl purpurowy), którego trasa migracji przebiega dokładnie nad autostradą. W 2007 roku, pod naciskiem ekologów, władze Tajwanu postanowiły wziąć motyle pod ochronę. Niebezpiecznej wędrówki nad autostradą nie przeżywało bowiem aż... 3 % osobników, które kończyły swój żywot, jako tłuste plamy na szybach ciężarówek. Początkowo ekolodzy wywieszali plakaty informujące kierowców o smutnym losie owadów, jednak mało który z kierujących brał sobie te informacje do serca. Omijanie rozpędzonym, kilkudziesięciotonowym zestawem nadlatującego motyla raczej nie wchodziło w grę.

Zdjęcie

Zwolnij, bo rozjedziesz motyla!
Ostatecznie władze Tajwanu zainwestowały ponad 80 tys. dolarów w zamontowanie specjalnych siatek ochronnych o wysokości czterech metrów, które wymusiły na motylach omijanie autostrady górą. W wyniku tych działań odsetek ginących na drodze motyli spadł do 0,3 %.

Reklama

Z niecierpliwością czekamy na podobną inicjatywę ekologów w Polsce. Na początek proponujemy rozwieszenie plakatów, które nawoływałyby rozgrzewających się na parkingach kierowców ciężarówek, by uważali na białe myszki, które lubią czasami wybiegać na drogę...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony