Wakacje za granicą z dojazdem własnym? Pamiętaj o polisie

Wakacje z dojazdem własnym są znacznie tańsze niż wczasy samolotem. Polacy, którzy chcą odpoczywać na włoskim wybrzeżu bądź w Chorwacji, często decydują się na wynajęcie domku letniskowego w wybranym kurorcie, a na miejsce docierają własnym samochodem. Podróż trwa kilkadziesiąt godzin, jednak cena wyjazdu może być niższa nawet o połowę. O czym pamiętać przed wyjazdem na wczasy z dojazdem własnym?

Zdjęcie

Planując budżetowe wakacje z dojazdem własnym, warto pomyśleć o polisie ubezpieczeniowej /Adobe Stock
Planując budżetowe wakacje z dojazdem własnym, warto pomyśleć o polisie ubezpieczeniowej
/Adobe Stock

Polisa to podstawa

Jeżeli wyjeżdża się na wakacje zagraniczne własnym dojazdem, powinno się pamiętać o wykupieniu polisy turystycznej z ubezpieczeniem medycznym - dzięki niej za granicą korzysta się z darmowej opieki lekarskiej i leczenia szpitalnego. Brak polisy sprawia, że przynajmniej część kosztów leczenia jest pokrywana przez turystę. Takie prawo obowiązuje także w Unii Europejskiej. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa około 80-90 procent kosztów leczenia. W przypadku dłuższego pobytu w szpitalu i operacji może okazać się, że pacjent będzie zobowiązany dopłacić za leczenie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo, jadąc do Wielkiej Brytanii i nabywając wcześniej Travel Insurance UK, w razie wypadku, polisa pokryje pozostałe koszty leczenia, uzupełniając ochronę gwarantowaną przez NFZ na terenie całej UE.

Polisa turystyczna z ubezpieczeniem medycznym obejmuje szeroki zakres ochrony. Dzięki niej chronione są: samochód, którym jedzie się na wakacje, bagaż oraz sprzęty elektroniczne i sportowe. Ponadto ochrona obejmuje pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju i wcześniejszego powrotu z wczasów z przyczyn niezależnych od turysty.

Reklama

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje z dojazdem własnym samochodem można zakupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Polisę kupi się nawet za granicą, dlatego Polacy mogą skorzystać z travel insurance w Wielkiej Brytanii lub w innym państwie - wystarczy, że ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje w kraju, do którego się wyjeżdża. W przypadku wakacji z dojazdem własnym, wskazane jest wykupienie ubezpieczenia, które działa na obszarze wszystkich państw, przez które przejeżdża się w drodze do wybranego kurortu.

Podczas wybierania polisy warto zwrócić uwagę na wysokość składki, jednak równie ważne jest sprawdzenie listy wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to lista zdarzeń, których wystąpienie wyklucza wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Rodzaj polisy powinien być możliwie najlepiej spersonalizowany; przykładowo, osoby chorujące na cukrzycę lub nadciśnienie, powinny wybrać travel insurance z ubezpieczeniem kosztów leczenia chorób przewlekłych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

materiały prasowe

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony