Widziałeś wypadek? Możesz pójść za kratki na trzy lata!

Wypadek drogowy zawsze jest szokującym przeżyciem nie tylko dla jego uczestników ale i światków. Jak zachować się w takiej sytuacji, by nikogo - w tym siebie - nie narazić na przykre konsekwencje?

Zdjęcie

Ten mężczyzna zareagował początkowo jak jedyny... /
Ten mężczyzna zareagował początkowo jak jedyny...
/

Naturalnym ludzkim odruchem jest chęć niesienia pomocy. Taki obowiązek nakłada na nas również ustawodawca. Jak czytamy w Art. 162. § 1 Kodeksu Karnego: "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".

Niestety, wiele osób - czy to z braku wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy, czy też, z powodu szeroko pojętej, "znieczulicy" społecznej - uchyla się od tego obowiązku.

Jak zaobserwować można na prezentowanym poniżej filmiku kilku kierowców, najzwyczajniej w świecie, jadzie dalej. Nikt z nich nie zaprząta sobie głowy losem pasażerów uwięzionych w rozbitych pojazdach! Obok dwóch wraków pojawił się tylko jeden człowiek, kierowca samochodu z kamerą, a pozostali w żaden sposób nie zareagowali. Dopiero po dłuższej chwili zatrzymują się kolejne auta i pojawiają się kolejne osoby.

Reklama

By unikać takich sytuacji pamiętajmy, że udzielenie pomocy niekoniecznie wiąże się z wyszarpywaniem zakleszczonych we wrakach ofiar. Jeśli wasza wiedza z zakresu ratowania życia nie jest imponująca, często wystarczy samo powiadomienie o wypadku stosownych służb, a nawet prawidłowe oznakowanie miejsca zdarzenia, tak by nie narażać ofiar na dodatkowe niebezpieczeństwo. Już krótka rozmowa i zastosowanie się do wskazówek dyspozytora pogotowia ratunkowego może pomóc ocalić czyjeś życie.

Najważniejsze są pierwsze minuty po wypadku, które mogą być kluczowe dla poszkodowanych. Nawet jeśli sami nie potrafimy udzielić podstawowej pomocy medycznej, zatrzymaniem i próbą niesienia pomocy dajemy impuls do działania dla innych! Być może, widząc nasze zachowanie, część kierowców zatrzyma się chociażby z ciekawości. Niewykluczone, że wśród nich znajdzie się jednak osoba z biegłą znajomością technik pierwszej pomocy lub rosły mężczyzna, który pomoże otworzyć zakleszczone drzwi i uwolnić pasażerów.

W razie wypadku musisz pomóc! To twój obowiązek! /

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony