Zabili człowieka. Dostali najwyżej 6 lat. Bo to było 0,8 s...

​Stali we trójkę i zabawiali się zrzucaniem lodu z wiaduktu na autostradę. Słabo to jakoś szło, pudłowali niemiłosiernie. Aż wreszcie ważąca, jak to później ocenili biegli, 16 kilogramów bryła trafiła w szybę przejeżdżającej poniżej ciężarówki. Auto uderzyło w bariery energochłonne przy drodze, a jego 46-letni kierowca zmarł wskutek bardzo poważnych obrażeń klatki piersiowej i brzucha. Policji udało się zatrzymać nastoletnich sprawców tragedii. Teraz zapadł wyrok w ich sprawie: cztery, pięć i sześć lat pozbawienia wolności. Taki wymiar kary zbulwersował nie tylko rodzinę ofiary Bartka, Grześka i Artka, ale również wielu internautów, krytykujących pobłażliwość sądu.

Zdjęcie

Wg biegłego o wypadku zadecydowało 0,8 s / Fot: Straż Pożarna /
Wg biegłego o wypadku zadecydowało 0,8 s / Fot: Straż Pożarna
/

"Ci ludzie nie powinni wyjść z więzienia wcześniej niż po 25 latach" - twierdzi "zgroza".

"Jeśli zabiliby kogoś z rodziny sędziego, to też dostaliby kilka lat za zabójstwo? Jak w tym kraju ma się walczyć z przestępcami mając takie sądy ?" - pyta "qq".

Reklama

Kara śmierci, dożywocie, 15 lat łagru, zrzucenie z mostu, włożenie pod prasę hydrauliczną - to tylko niektóre propozycje ukarania sprawców tragedii kierowcy tira.

Prokurator oskarżał ich o tzw. zabójstwo z zamiarem ewentualnym, jednak Sąd Okręgowy w Tarnowie zmienił kwalifikację czynu na "spowodowanie ciężkich obrażeń ciała i nieumyślne spowodowanie śmierci". To też wzburzyło internautów.

"Czyli tak. Podsumujmy. Pan A chce się pozbyć Pana B. Wie, gdzie pracuje, wie którędy jeździ. Zaczaja się na wiadukcie lub moście i zrzuca mu bryłę lodu na łeb. Jeżeli go w ogóle złapią i nie uznają tego za przypadek, to Pan A dostanie 4 lata (może uda się w zawiasach, jeżeli zezna, że kopnął tę bryłę ot tak i nie liczył się z tym, że spadnie) i wyjdzie po dwóch latach. Brawo Polska!! Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało!!" - komentuje "BezSerca".

Bodaj najbardziej zbulwersowało internautów stwierdzenie sędziego, że do nieszczęścia doszło wskutek "splotu tragicznych okoliczności", bowiem biegły ocenił, że "gdyby nastąpiło przesunięcie wydarzenia o 0,8 sekundy, do tragedii by nie doszło".  

"Gdyby nożownik z Krakowa podchodząc do swojej ofiary zrobił krok pół cm w bok to by się pośliznął na skórce od banana..." - pisze "hjbkjbnk".

Cytat

"Sędzia z tym 0,8 sekundy zniżył się do poziomu "deficytu intelektualnego zabójców" bo należy nazwać rzeczy po imieniu !!! Sędziego za takie głupie uzasadnienie powinni co najmniej odwołać i skierować na leczenie psychiatryczne !!!" - piekli się "look".

"To teraz sądy w Polsce zaczynają dawać wyroki nie za to, co ktoś zrobił tylko za to, co by się stało, jakby to zrobił w innym czasie. Tzn. jak ktoś kogoś zabije, to nie pójdzie siedzieć, bo jak by zabitego nie było w danym momencie tam gdzie był, to by nie został zabity" - snuje wywód inny z internetowych komentatorów. 

"(...) Wjechałem po pijaku w przystanek zabijając 5 osób, ale jestem niewinny, bo gdybym stracił panowanie 0,8 sekundy wcześniej, to bym nie trafił" - ironizuje "Zdzichu".

"Sędzia z tym 0,8 sekundy zniżył się do poziomu "deficytu intelektualnego zabójców" bo należy nazwać rzeczy po imieniu !!! Sędziego za takie głupie uzasadnienie powinni co najmniej odwołać i skierować na leczenie psychiatryczne !!!" - piekli się "look".

Gwoli prawdy dodajmy, że są też, aczkolwiek bardzo nieliczne, głosy przeciwne.

"Wieża ciśnień": "Moim zdaniem kara jest adekwatna do popełnionego czynu. Smarkacze nie byli świadomi możliwości zabicia kogoś."

"Wyroki są bardzo wysokie zważywszy na wiek i głupotę oskarżonych. Wyrok to nie tylko zemsta jak tu się zdaje niektórym" - przypomina "XL".

"Połowa ludzi w tym kraju ma deficyty intelektualne, czy to jest powód, że mają być niemal bezkarni?!" - ripostuje "KK".

Sąd, ze względu na młody wiek oskarżonych i ich wspomniane deficyty intelektualne (nawiasem mówiąc chyba każdy, kto zrzuca cokolwiek na pędzące drogą pojazdy, jest chyba człowiekiem z deficytem intelektualnym), utajnił proces. Szkoda, bowiem transmisja jego przebiegu do klas szkolnych mogłaby powstrzymać przed podobnymi "zabawami" innych pomysłowych i znudzonych nastolatków. Ponadto wiedzielibyśmy, jak oskarżeni zachowywali się w obliczu wymiaru sprawiedliwości oskarżeni. Czy dotarło do nich, co zrobili? Czy doznali jakiegokolwiek wstrząsu? Czy wykazali pokorę i szczerą skruchę?

Ich postawa przed sądem powinna mieć duży wpływ na wyrok i ogólną ocenę życiowych szans i postaw sprawców śmierci kierowcy tira, bo kara karą, odpłata za czyn odpłatą, ale wiadomo, że długoletni pobyt za kratami działa demoralizująco. Ktoś, kto przekracza progi więzienia jako bezmyślny gówniarz, po kilku latach często opuszcza je jako doświadczony, zdecydowany na wszystko, więc dużo groźniejszy dla społeczeństwa dorosły kryminalista. A tego chyba nie chcemy.

Czytaj również: Zabili kierowcę byłą lodu. Są wyroki. Za niskie?

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony