Zbawiciel polskiej motoryzacji

W zeszłym roku motoryzacyjne media w Polsce obiegła sensacyjna wiadomość. Otóż w Radomiu narodził się w końcu zbawiciel, który postawi na nogi polską motoryzację.

Zdjęcie

Kliknij
/
Wprawdzie ta ostatnia miała się wówczas lepiej niż kiedykolwiek, ale nie ukrywajmy - naszym głównym atutem w tej kwestii była tania siła robocza. O polskich konstrukcjach prawie nikt na świecie nie słyszał. Teraz miało się to jednak zmienić, za sprawą "samochodu" zaprojektowanego przez pewną studentkę Akademii Sztuk Pięknych.

Trzeba przyznać, że dzieło Pauliny Stępień - bo to właśnie spod jej pióra wyszedł kształt karoserii pojazdu nazwanego elipsą - prezentuje się całkiem sympatycznie, ale nazywanie przeliftingowanego melexa samochodem, naszym zdaniem trąciło prowokacją.

Reklama

Polacy, sieroty po FSO...

Polska motoryzacja rośnie w siłę. czytaj więcej

Elipsę zaprezentowano szerszej publiczności w październiku ubiegłego roku na wystawie wzornictwa przemysłowego w Radomiu, i byliśmy przekonani, że po tym hucznie rozczarowującym debiucie wszelki słuch po tym projekcie zaginie. Okazało się jednak, że jesteśmy w błędzie.

Zdjęcie

Kliknij
/
Produkcją elipsy zajęły się Radomskie Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego, a pojazd wchodzi właśnie na rynek. Gdyby jakiś ekscentryk zapragnął stać się właścicielem tego wynalazku informujemy, że wózek kupić można w dwóch wersjach nadwoziowych - ze skrzynią ładunkową, lub zamykanym kufrem. We wnętrzu, w spartańskich warunkach pomieszczą się dwie osoby. Za napęd odpowiadają dwa silniki elektryczne o mocach ok. 3 KM i momencie obrotowym - tu uwaga - 6,5 Nm! Prędkość maksymalna z pełnym obciążeniem to spacerowe 26,5 km/h. Zasięg bez obciążenia to ok. 130 km, załadowany pojazd przejedzie ok. 70 km.

Cena elipsy to 25 tys. zł netto, co po doliczeniu podatków stawia ją w jednej linii ze dacią logan, skodą fabią i fiatem panda... Biorąc pod uwagę światowy kryzys finansowy i upadek potencjalnych klientów, jak stocznie czy huty, z całego serca życzymy powodzenia!

PR

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony