Zimo trwaj, jesteś piękna. I pożyteczna

Mamy kalendarzową i astronomiczną wiosnę tymczasem za oknami wciąż biało. Pada śnieg, ściska mróz i słychać powszechne narzekania na pogodę. Głowa do góry, w każdej sytuacji można dostrzec plusy, i to dodatnie. Tylko pomyślmy...

Zdjęcie

Zima trzyma i bardzo dobrze, bowiem gdy wreszcie puści, masowo pojawi się polska specjalność, czyli osławione wiosenne przełomy na drogach /Fot. Piotr Matusewicz /East News
Zima trzyma i bardzo dobrze, bowiem gdy wreszcie puści, masowo pojawi się polska specjalność, czyli osławione wiosenne przełomy na drogach
/Fot. Piotr Matusewicz /East News

Zima trwa już pięć miesięcy, a biorąc pod uwagę, że pierwszy śnieg spadł w październiku, nawet dłużej. Zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić (co oczywiście nie znaczy, że polubić) i nic nas raczej nie powinno zaskoczyć. Brak niespodzianek, stabilne warunki na drogach zdecydowanie sprzyjają poprawie bezpieczeństwa ruchu. Zwłaszcza jeżeli owa stabilność oznacza to, co teraz. Policyjne statystyki pokazują przecież, że najwięcej tragicznych wypadków zdarza się w słoneczne, ciepłe dni na suchych szosach. Wtedy popadamy w przesadne samozadowolenie, czujemy się zanadto zrelaksowani, tracimy koncentrację. Zadymka, gołoledź, zaspy powodują, że jeździmy ostrożniej.

Cytat

Wielu kierowców to ludzie z natury leniwi. Nadejście wiosny oznacza tymczasem liczne obowiązki

Od dawna wiadomo, że ruch to zdrowie, zwłaszcza na świeżym, rześkim powietrzu. Z tego punktu widzenia możliwość (urodzeni malkontenci będą mówić tu o konieczności) codziennej, porannej gimnastyki przy odśnieżaniu samochodu i skrobaniu szyb jest po prostu bezcenna. Pozbywamy się resztek snu, za kierownicę zasiadamy rozgrzani, pobudzeni, co również ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo.

Reklama

Nadejście wiosny przynosi wiosenne zmęczenie, czyli, zgodnie z jego encyklopedyczną definicją, "utrzymujące się od trzech do czterech tygodni upośledzenie sprawności, które występuje zwłaszcza w okresie przedwcześnie pojawiających się wyższych temperatur oraz wahań wilgotności i ciśnienia powietrza atmosferycznego. Przyczyny tego zjawiska są, jak na razie, nieznane.

Czynnikami, które sprzyjają jego występowaniu, są: niedobory witaminy C i D, będące skutkiem niedostatecznego ich dopływu z pokarmem w czasie zimy i zmniejszonej ekspozycji na promienie ultrafioletowe oraz następujące w okresie wiosennym przestrojenie układu wydzielania wewnętrznego". Im dłuższa zima, tym dłużej możemy unikać tego groźnego zjawiska. To chyba oczywiste. 

Wielu kierowców to ludzie z natury leniwi. Nadejście wiosny oznacza tymczasem liczne obowiązki - trzeba wymienić opony na letnie, umyć auto, pozbyć się pokładów soli z jego podwozia, dokładnie posprzątać i wywietrzyć wnętrze, pomyśleć o przeglądzie itp. Mnóstwo roboty. Im dłużej trwa zima, tym bardziej możemy odwlec jej wykonanie.

Znane powiedzenie głosi: co masz zrobić dziś, zrób pojutrze, będziesz miał dwa wolnego. A w tym przypadku możemy dodatkowo usprawiedliwić się obiektywnymi okolicznościami przyrody.

Zima trzyma i bardzo dobrze, bowiem gdy wreszcie puści, masowo pojawi się polska specjalność, czyli osławione wiosenne przełomy na drogach. Jak wiadomo, jest to prawdziwa zmora kierowców i przekleństwo dla zawieszeń, felg, opon. Znowu trzeba będzie psioczyć na dziury, kpić ze sposobu ich łatania przez drogowców. Spod śnieżnej pierzynki wyłoni się smutna rzeczywistość...

A zatem - zimo trwaj, jesteś piękna. I pożyteczna. 


CZYTAJ TAKŻE: "Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija". Zima też

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony